کرناوه ای ها 13 فروردین را به در کردند

ساعت از 24 روز 12 فروردین گذشته ، پدر ، بی تاب بارها به بیرون از خانه می رود ،  با دل نگرانی آبی و سیاه آسمان را می نگرد و یک شبه از سرِاجبار، ستاره شناس و کهکشان شناس می شود  با خود می گوید: رگه های ابر سیاه ، نشان از بارانی رگباری می دهد و یا کور سوی دل آسمان خبر از شبی مهتابی می دهد و  باز هم در شناخت صورت های فلکی سر در گم می شود نکند فردا زمین پیر شود و سر و رویش سپید شود !؟

داستان 13 به در امسال اینگونه آغاز شد ، مه و سردی هوا در رقابتی تنگاتنگ بیشتر از سرِ کَل کَل و جفنگ می رفت تا اوقات مردم و میهمانان بهار را خُرد و خمیر کند ، هر چند چشمه خورشید در دل آسمان سپید سحرگاهی جوشید و بر مه و ابرهای گاه و بی گاه خروشید ولی چندان این پدیده مه آلود را حریف نشد !؟مردم که دوستدار و خواستار طبیعت بودند در اقدامی نمادین سوار بر ارابه های خود راهی جلگه ها و النگ زارهای دور و بر شدند تا هشتمین سین سفره نوروزی را (سیزده)به در کنند . مقصد مردم شهرستان های کلات نادری ،درگز ، بخشی از مشهد و بویژه دهستان هزار مسجد در 5 سال اخیر دشت سراسر سبز جنوب روستای کرناوه شیرین است ، روستایی مرزی با کشور ترکمنستان و هم مرز با دو شهرستان درگز و کلات نادری. امسال نیز همچون گذشته مردم در دامان سبز این روستا به شادی پرداختند  و بر فرش سبز و زیر سقف آبی آسمان ساعاتی از روز را گذراندند و به پاس این همه سر سبزی و دست و دل بازی ، دست به آسمان بردند و یزدان پاک را ستودند به جرات می توان گفت (از عکس ها پیداست) بیش از 5 هزار نفر زن و مرد و  پیر و جوان در 13 به در امسال در این نقطه از شهرستان گرد هم آمدند ، درست یک /دهم مردم و نفوس شهرستان کلات نادری !؟

 

برنامه ها با نوای اُرگ و خوش آمد گویی یکی از خوانندگان بومی آغاز شد ، چون بیشتر شرکت کنندگان نوجوانان و جوانان بودند ، شنیدن آهنگ های یک قرسه و دو قرسه و ر قص زیبای آنها دیدنی بود. هنر نمایی استاد امانی از دوتار نوازان صاحب سبک و چیره دست قوچانی به همراه شاگرد 12 ساله اش محمد پاکباز  به طور جداگانه و در دو برنامه آتشی در دل شنوندگان افروخت (هر دو کرمانج) ، این آتش زبانه می کشید که وحید امیدی شاعری از دیار روستای پُلگرد درگز پیرامون آیین و زبان از دست رفته کرمانج ها و بی پروایی به این گنجینه و دفینه فریاد برآورد و آتشی دوباره بر دل زد .

در ادامه متین جهانبانی دانش آموز کلاس پنجم کرناوه ای با انجام حرکات کششی ، نمایشی  و ژیمناستیکی مِهرش به دل شورا و دهیار روستا افتاد و 150 هزار تومان از سوی آنها خه لات ،xelat )هدیه ) گرفت.

برای کودکان نیز مسابقه سیب خوری آویزان ، ماست خوری در ماده سرعت ، حفظ خوانی  5 سوره کوتاه قرآن  و توپ و قاشق برگزار شد که مورد استقبال و تشویق همگان قرار گرفت.

برگزاری کاتای کیوکوشین کاراته در سبک پرفکت کاراته ایران از سوی جواد حاجتی دان 4 و پسرش ابوالفضل دارای کمربند قهوه ای تنها خانواده کاراته کار کشور  از دیگر برنامه های ورزشی بود.

در بخش دوم ، بعد از ظهر، استاد علیرضا سپاهی لایین عضو کانون طبیعت دوستان هزار مسجد پیرامون طبیعت دوستی ، مهر ورزی به جانوران و پرندگان و پاکیزه نگه داشتن طبیعت از آشغال سخنانی ارائه کرد و در ادامه همچون گذشته از بی پروایی مردم کرمانج ، ترک ، لُر و... به زبان مادری لب به گِله گشود و از ماداران و پدران خواست تا زبان مادری را که گنجی پر بهاست ، بها دهند و به آن سخن بگویند ، وی ابراز امیدواری کرد در 13 به در سال آینده مردم به زبان خودشان با فرزندانشان سخن بگویند .

در ادامه هنرمند نام آشنای دیار ما، استاد براتعلی شیخ کانلو در دو زِله (قوشمه) دَمید و بسیاری از میانه سالان و کهنسالان را به فکر فرو برد!؟

دیگر هنرمندان بومی لاینی آقایان : حسن فرودی، مجید زیدانلو، عارف جلایری، وحید بهشتیان و مسعود معلمی به هنرنمایی پرداختند.

از ویژگی های آیین پاسداشت 13 به در ،سبز پوشی اعضای "کانون طبیعت دوستان  هزار مسجد  " بود که علاوه بر نصب بنر با محتوای زیست محیطی ، پخش بسته فرهنگی و گونی گِرد آوری آشغال بود ، اعضای این گروه در برگزاری برنامه و مدیریت آن نقش به سزایی داشتند که قابل سپاسگزاری است.

تلاشهای دهیاری و شورای کرناوه شیرین :آقای علی زیدانلو (دهیار) رحمت ا... فرجی ، هادی جمالی و حیدر بیگی (شورا) و آقای مهندس هادی یوسفی دهیار لایین در انجام این آیین مثال زدنی بود.

/ 1 نظر / 55 بازدید
حیدری

سلام به وبلاگ من هم سر بزنین .. و همچنین نظرتون رو در موردش بگین .. با تبادل لینک هم موافقم . ممنون