کـــــــــــَـــــــــــــــرْناوِه شیــــــــــــــــــــــــرین karnaveh shirin


پیرامون فرهنگ و زندگی مردم زادگاهم(کورمانج- تات) که از دل و جان دوستشان دارم

نویسنده: علی اصغر ضیائی لائین - یکشنبه ۱۳٩۳/۸/٢٥

روز شنبه 29 آبان ماه 1389 وبلاگ روستای کرناوه شیرین  ایجاد شد که  اینک چهار سالگی خود را جشن می گیرد.کرناوه شیرین زادگاه من است و زادگاه سه برادر دیگر من.خاطرات خوب و بد بسیاری از این روستای مرزی دارم. البته همه خاطرات روستا بویژه با آن همه سادگی و دلداگی اش خوب و خوشایند است , منظور من از بد همان مرگ ناگهانی برادر و مادرم در دو رویداد یکساله و گوناگون است.

باری این دلدادگی و سادگی روستاییان کرناوه مرا بر آن داشت تا به پاس آن همه مهر و مهربانی ردی و نشانی از آنها بر صفحه دنیای بزرگ مجازی بگذارم تا هر شهروند این روستا در جای جای این کُره بزرگ خاکی اراده کند نام , فرهنگ محل جغرافیایی , مردم ,قومیت و... را به رٌخ دیگران بکشاند که این است روستای کوچک ما در مرزی ترین شهرستان استان خراسان رضوی , کلات نادری, و بگوید در این روستای کوچک مردان بزرگ و زنان سُترگی بودند و هستند که مشق عشق می کنند .  از جوانان برومند و تنومند  روستا بگوید که چگونه برای مبارزه با دژخیمان جبهه باختر سراپا گلوله شدند در چشم و جسم دشمن , از جوانانی بگوید که اینک با همه نداری و بیکاری, روستای زادگاه مادری شان را ترک نکرده و با کم ساخته اند و آبرومندانه زندگی می کنند.به پاس این همه عشق و دلدادگی "وبلاگ رودخانه 56 . پرشین بلاگ.آی آر(http://roodkhaneh56.persianblog.ir/)را ساختم تا علاوه بر دلنوشته های مشترک من با مردم و همشاگردی ها  در دهه 60 تا کنون, این روستای محروم و مظلوم را به دیگران بشناسانم.

با توجه به روحیه همیشه شاد بچه های روستایی, بویژه کرناوه ای ها که ویژگی برجسته آنها در میان دیگر آبادی های شهرستان درگز و کلات نادری  می باشد , روحیه و روان من نیز از این مهم مستثنی نیست , بر این پایه بخش نخست وبلاگ را "رود" که سازی زِهی است و به تازی عود می گو یند نام گذاشتم تا هماره شاد باشم و شادی آفرین . "خانه " هم همان خانه ای که من و تو داریم می باشد."56" دنباله نام وبلاگ هم سالزاد من است .دنباله نام وبلاگ هم تارنمای ارائه دهنده خدمات است . پس رودخانه 56 همان وبلاگ شادی آفرین روستای کرناوه شیرین است که اینک چهار ساله شده است. در این چهار سال بسیاری از روستاییان در پست بانک روستا نزد علی اصغر رفعتی مسئول "آی سی تی (پست بانک روستا) ,گوشی همراه , رایانه شخصی , سفر و... از این وبلاگ دیدن کردندو دیدگاهی کارشناسانه ومو شکافانه خود را نیز نگاشتند که ازاین بابت بسیار بسیار سپاسگزارم.

در این مدت311 مطلب پیرامون روستا نوشتم که از این نوشته ها 5 هزار بازدید شده است و بر این نوشته ها 750 دیدگاه ثبت شده است.

گرچه در این بازه زمانی هدفم از نگارش,  معرفی روستا , توانمندی ها ,اولویتها , بستر سرمایه گذاری و... بوده است تلاشم بر این بوده است که به کسی توهین یا اهانتی نشود شاید برخی بگویند نام بردن از برخی افراد به صفتهای گذشته ریشه در نادانی و ناآگاهی افراد داشته است و شما در وبلاگ در نوشتن آنها پافشاری می کنید نمونه بارز بی احترامی باشد , در حالی که اینگونه نیست زیرا ارزش اجتماعی و شخصیت دوست داشتنی "تات" و "کورت" های کرناوه ارجمند تر از این حرفهاست