کـــــــــــَـــــــــــــــرْناوِه شیــــــــــــــــــــــــرین karnaveh shirin


پیرامون فرهنگ و زندگی مردم زادگاهم(کورمانج- تات) که از دل و جان دوستشان دارم

داستان خر مرا می ترسانی!؟

 خر مرا می ترسانی از آن دست داستان هایی است که می تواند در جای جای این کره خاکی روی داده باشد ، چنین داستان هایی به طور معمول در روستا ها روی می دهد ، در روستای زادگاهم، کَرناوه شیرین  داستان "جعفر" و "اسمر"  حدود نیم سَده گذشته(50 سال پیش) روی داده است و در غبار تاریخ زمان و زبان ، گاهی چیزهایی به آن افزوده یا کاسته شده است . اینک بخوانید این داستان دل نشین را :

  ادامه مطلب  
   + علی اصغر ضیائی لائین - ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩٤/٤/٢٥

داستانی از سه جوان روستا که آموزگار شدند

هنوز انقلاب نشده است . روستا ها به طور کامل سنتی هستند . شهر ها هم در برزخ سنت و اندکی تجدد غوطه ورند .چالش میان زندگی سنتی و زندگی مدرن و "به روز" در حال شکل گرفتن است. در گوشه گوشه مرکز استان ها و شهرهای بزرگ بوی تظاهرات می آید . خبر از  دستگیری و پخش شب نامه و... می رسد .

  ادامه مطلب  
   + علی اصغر ضیائی لائین - ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩٤/٤/٢٥

در حال و هوای ماه رمضان روستا

دوره کودکی تا نوجوانی من در روستا گذشت مانند بسیاری از مردم کشور .روستا با توجه به ساختار بیرونی و فرهنگی اش تفاوت هایی با شهر ها دارد که در اینجا نیاز به بازگو کردن آنها نیست. در روستای زادگاهم فرهنگش با برخی روستا های دیگر استان ها  متفاوت است. در این بخش به "ماه رمضان در روستا"می پردازم.

  ادامه مطلب  
   + علی اصغر ضیائی لائین - ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۳٩٤/٤/٢٢

کرناوه ای عزیز گوش به زنگ باش که اینگونه نشویم!؟

جهان امروز ، جهان شگفتی هاست . یکی از شگفتی های آن دور شدن ما آدمیان از یکدیگر است . تا دیروز که پای فن آوری های نوین ،وام ، قسط ، دوز و کلک و...به عاطفه ما باز نشده بود . چِفت و تَنگ دل هم می زیستیم و کمترین دوست داشتن مان در آغوش کشیدن و به نام کوچک صدا زدن و مهمتر از همه "جان " گفتن و "جان " شنفتن بود . ولی امروز چه!؟ به باورم امروزه همه ما آدمیان چه آنها که در روستاییم و چه آنها که در شهر و آپارتمان زندگی می کنیم مصداق چند بیت زیر است . امیدوارم کرناوه ای های ارجمند در این شب های "قَدر" قدر این دوستی ها و با هم بودن ها را بدانند.شاید در آینده دیر شود .

   + علی اصغر ضیائی لائین - ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩٤/٤/۱٧